Narzędzia do układania płytek – od czego zacząć i co kupić?

Narzędzia do układania płytek – od czego zacząć i co kupić?
Cargando... 129 view(s)
Narzędzia do układania płytek – od czego zacząć i co kupić?

Na początku chcemy zaznaczyć, że ten artykuł jest skierowany przede wszystkim do początkujących i amatorów, dla tych co dopiero zaczynają przygodę z płytkami i zastanawiają się od czego zacząć. 

Przed przystąpieniem do pracy pamiętaj o BHP, okulary ochronne, rękawice itd. Nie wspominając już o rzeczach pomiarowych (miarki zwijane, rozkładane, lasery, poziomice) podstawowym i niezbędnym narzędziem jest szlifierka, którą zrobisz wszystkie operacje związane z cięciem, szlifowaniem i ogólną obróbką płytek. 

Jak już posiadasz szlifierkę to dziś jest dostępnych dużo ciekawych dodatków co pozwala wykorzystać urządzenie do różnych czynności: przystawki do cięcia prostego czy do cięcia pod kątem, a co najfajniejsze – możliwość pracy bez kurzu i pyłu. 

Następnym już ulepszony rozwiązaniem do cięcia płytek jest przecinarka ręczna, tzw. gilotyna, która bardzo przyspiesza cięcie proste i daje możliwość pracy bez pyłu. Nie musisz od razu kupować drogiego sprzętu, dla „nabicia ręki” możesz sięgnąć do sprzętu z marketu, gdzie jest dużo propozycji i możliwości.


Pracując zawodowo możesz się spotkać z taką sytuacją, że płytka pęka ponieważ nie każdą płytkę przetniesz szlifierką lub gilotyną.  Często się zdarza, że płytka jest przepalona w rezultacie czego pęka przy cięciu bez chłodzenia, a przy niektórych płytkach po prostu jest niezbędne chłodzenie wodne. Z doświadczenia naszych klientów wiemy, że jednym z rozwiązań jest Waterjet, tzw usługa ciecia płytek. Jest to ciekawe rozwiązanie aczkolwiek kłopotliwe, ponieważ od razu przy realizacji musisz podać wszystkie gotowe wymiary płytek, zorganizować transport i zazwyczaj ustawić się w kolejkę. 

Jeżeli takie rozwiązanie Ci nie pasuje, warto rozważyć zakup przecinarki elektrycznej z możliwością chłodzenia tarczy. 


Jak już wspominaliśmy wyżej, na rynku jest szeroki wybór od tanich do droższych maszyn a ceny mocno się różnią i kwoty nie są od 100 czy 200 złotych – Twój zakup musi być bardzo przemyślany. 

Aby dokonać wyboru sięgnij po opinie kolegów z branży, sprawdź kto co poleca w branży glazurniczej. Aczkolwiek my z czystym sumieniem możemy Ci polecić maszyny WANDELI. Dokładnie o maszynach opisaliśmy w naszym artykule:


Jak już posiadasz wyżej wspomniane urządzenie to podstawowym narzędziem do szlifierki i przecinarki jest tarcza diamentowa. Pamiętaj, że nie ma idealnej tarczy ponieważ różnorodność materiału jest tak duża, że czasem nawet najdroższe tarcze nie radzą sobie z materiałem. 

Więc w swojej skrzynce zalecamy mieć kilka różnych tarcz do różnych zastosowań takich jak cięcie proste, cięcie precyzyjne, ukosowanie, szlifowanie. Niektóre tarcze mają spore zalety, ponieważ są przystosowane do pracy na szlifierce jak i na przecinarkach elektrycznych, mogą pracować na sucho i na mokro. 

W tym miejscu, zawsze pamiętaj o bardzo ważnej zasadzie – tarczami przeznaczonymi do cięcia na sucho można ciąć na mokro, z kolei nie pracujemy na sucho z tarczą przeznaczoną do cięcia na mokro. 


Warto też wspomnieć o istotnych pomocnikach w glazurnictwie – diamentowe otwornice oraz stożki. Sprzęt niezbędny dla wywiercenia czy powiększenia otworów. Możesz kupować i dobierać otwornice pojedynczo do bieżących potrzeb na budowie lub też możesz zwrócić uwagę na już gotowe zestawy z chodliwymi rozmiarami. 

Dla wykończenia krawędzi płytek i doprowadzenia do stanu fabrycznego polecanym narzędziem jest krążek diamentowy tzw. pad/krążek polerski, mocowany adapterem do szlifierki. Jeżeli jednak nie masz doświadczenia i obawiasz się uszkodzić płytkę przy szlifowaniu to warto abyś zastosował ręcznej gąbki/kostki do szlifowania z wykończeniem diamentowym. 


Teraz warto wspomnieć o przenoszeniu płytek. Jeżeli pracujesz z małymi płytkami to możesz od razu przejść do następnego akapitu, aczkolwiek jeżeli pracujesz z płytkami o średniej wielkości to polecamy przyssawki pojedyncze. 

Z kolei przy dużych formatach rekomendujemy zainwestować w ramy do przenoszenia płyt – zapewni to zdecydowanie mniej stresu i obawy przed pęknięciem płytki oraz zapewni łatwość w przenoszeniu.


Po wszystkich dokonanych obróbkach płytki przechodzimy do układania. Będziesz potrzebować pojemniki do mieszania kleju, mieszadło, kielnie, pacę. Mówiąc o pacach, wiedz że różnią się wielkością zębów. Możesz kupić kilka gotowych pac lub sięgnąć po gotowy zestaw z zębami o różnych wielkościach. 

Aby zachować dobry poziom i estetykę położonych płytek warto mieć w dzisiejszych czasach poziomicę laserową i oprócz krzyżyków skorzystać z systemu płaszczyznowania tzw. system poziomowania. 


Na koniec podsumowując ten wpis chcemy Cię zaprosić do zapoznania się z ofertą w naszym sklepie internetowym. W ofercie mamy niezbędne, podstawowe narzędzia, a jeżeli wahasz się to śmiało dzwoń – z chęcią doradzimy Ci  i pomożemy w wyborze. 

Previous article:
Comentarios
Leave your comment
Your email address will not be published
Powered by Amasty Magento 2 Blog Extension