Na chwilę obecną w ofercie sklepów budowlanych jest coraz większy asortyment glazury. Często te materiały są twarde i kruche oraz wymagają właściwego sprzętu do ich obróbki. Na rynku jest dość spory wybór profesjonalnych narzędzi i urządzeń, ale nie wszystkie spełniają wymagania i oczekiwania Glazurników.

Często jest tak, że szukając profesjonalnej maszynki, żeby ciąć płytki o grubości do 20 mm, masz przed sobą nie łatwy wybór:

  1. Kupić maszyne bardziej przeznaczoną do cięcia grubego kamienia, kostki brukowej itd. A kupując, odrazu dostajesz «bonusem» gabaryty oraz wage.
  2. Albo kupić maszynkę na mniejszą średnicę, która jest bardziej przeznaczona do własnego użytku lub dla początkujących Fachowców, którzy tylko zaczynają swoją przygodę z glazurą.

Będąc dystrybutorem profesjonalnych elektronarzędzi, narzędzi diamentowych i rozmawiając codziennie z wieloma Glazurnikami o problemach, z cięciem płytek na przecinarkach elektrycznych, takich jak:

Uciekanie tarczy z linii cięcia

Pękanie płytek przy docinaniu

Problemy z ukosowaniem gresu

Cięcie łukiem

Trudno uzyskać wysoką jakość cięcia

Nie trzyma wymiaru itd.

Postaramy się zwrócić uwagę na możliwe przyczyny wymienionych problemów, których pozbawione są przecinarki Wandeli

 

Średnica Tarczy

Większość najbardziej popularnych przecinarek elektrycznych na rynku przeznaczone są do stosowania tarcz o średnice od 200 do 250 mm, mniej popularne są na tarczę 180 mm. Można zauważyć zależność w tym, że przecinarki przeznaczone do zastosowania tarcz o większej średnicy, uważa się za bardziej profesjonalne i odwrotnie. Właśnie tutaj kryje się jeden z problemów bo czym większa średnica tarczy tym mniejsza jej sztywność i odwrotnie. Czym większa średnica tarczy, tym trudniej zniwelować falowanie tarczy.

Producent przecinarek Wandeli, ma inne zdanie i podejście do obróbki płytek, oraz twierdzi, że Glazurnik nie potrzebuje dużej średnicy tarczy do cięcia cienkich płytek. Pod te zadania absolutnie wystarczająca średnica to 115-125 mm, taka jak na większości szlifierek kątowych, bo tarcza 125 mm na maszynce Wandeli bez problemu przecina 30 mm materiału.

 

cięcie konglomeratu kwarcytowego o grubości 30mm
cięcie granitu o grubości 25mm
 

Mała tarcza nie stanowi problemów!

Konstrukcja Szyny

Zwracając uwagę na problemy ukosowania, również jak i cięcia nawprost, problem może się kryć nie tylko w średnicy tarczy, a i w konstrukcji szyny. Obserwując przecinarki na rynku, można zwrócić uwagę, na rozwiązanie różnych producentów odnośnie systemu prowadzenia. U niektórych metalowe rolki, u innych rolki z tworzywa sztucznego chodzą po aluminiowej prowadnicy, u kolejnych te rolki chodzą zewnątrz lub wewnątrz szyny, ktoś ma więcej rolek, ktoś mniej, u kogoś to zrealizowano lepiej u kogoś gorzej, ale praktycznie u każdego producenta jest wspólny problem. Pod czas pracy do każdego systemu dostaje się pył, którego na budowie jest nadto i to po jakimś czasie powoduje zużycie elementów prowadnicy. Przejawia się to powstawaniem luzów w najczęściej korzystanych miejscach przez zużycie bardziej miękkszego materiału. W przypadku zużytej szyny, to nawet nie da się skalibrować maszyny. Stąd powstają problemy z ukosowaniem i nie tylko, bo nawet przez minimalne luzy w szynie, nie uzyskamy perfekcyjnej linii cięcia. Nie zrekompensuje nam tego, nawet najlepsza tarcza dedykowana pod te zadania.

Konstrukcja szyny maszynek Wandeli, jest zupełnie inna, nie podobna do żadnej innej na rynku! W aluminiowej szynie zaprasowane są pręty ze stali łożyskowej po których toczą się cztery rolki ze stali łożyskowej na łożyskach. To wszystko chronione specjalną folią od strony wewnętrznej (od stołu) i zapobiega brudzeniu się rolkom prowadzącym. Takie rozwiązanie w raz z małą sztywną tarczą zapewnia mega precyzyjne cięcie jak proste tak i pod kątem

 

konstrukcja szyny prowadzącej
ochrona szyny prowadzącej
 

Proste i niezawodne prowadzenie!

Kalibracja i Regulacja

Bywa tak, że kupując drogą tarcz do swojej maszynki, oczekujesz od niej cięcia wysokiej jakości bez wyszczerbień (właśnie na tym polega różnica przecinarki do glazury na mokro od szlifierki kątowej - jakością cięcia), ale okazuje się że droga tarcza nie jest lepsza od tańszej. Ten problem może być akurat nie w tarczy, a właśnie polegać na kalibracji maszynki, a dokładnie w równoległości płaszczyzny tarczy do prowadnicy, nawet mała różnica może powodować efekt kiedy przód tarczy tnie idealnie, a tył podrywa (wyszczerbia) jedną ze stron płytki. Ponieważ nie każda przecinarka daje możliwość skalibrowania samemu bez zgłoszenia się do serwisu, a u większości maszynek takiej opcji w ogóle niema!

Każda maszynka Wandeli daje możliwość skalibrowania i regulacji samemu w parę minut, bezpośrednio na budowie, wymagając przy tym tylko kluczy z kompletu! W każdej maszynce wyregulować można prawie wszystko, bądź to linie czy kąt lasera, równoległość szyny odnośnie stołu, równoległość tarczy odnośnie szyny, zwiększyć kąt powyżej 45 stopni, wysokość stołu, punkt czujnika, w którym chcesz, żeby głowica zwolniła prędkość

Przecinarki WANDELI to Precyzja, Precyzja i jeszcze raz Precyzja!

Aluminiowy Korpus

Wiele przecinarek elektrycznych ma problem z żywotnością korpusu i szybko rdzewieją. Nic w tym dziwnego, bo większość z nich wykonane są ze zwykłej blachy, a do tego jeszcze słabo pokryte jedną warstwą farby, nawet przy dobrym nałożeniu farby przez wielokrotne czyszczenie kuwety ta warstwa po prostu ściera się do metalu. Oczywiście Fachowcy którzy dbają o swój sprzęt i regularnie go obsługują, mogą przedłużyć żywotność korpusu. Wymaga to dużo czasu, który można spędzić w jakikolwiek inny przyjemniejszy sposób.

Każda maszynka Wandeli w całości ma korpus wykonany z aluminium, co razem ze śrubami i podkładkami montażowymi ze stali nierdzewnej chroni przed rdzewieniem urządzenia w ciągu całego czasu eksploatacji.
 
Maszynka Wandeli po dwóch latach nadawania usług, jak widać w ogóle nie w oszczędnym trybie i zero rdzy!
 
Maszynki Wandeli nie rdzewieją!

Waga i Mobilność

W dzisiejszych czasach waga przecinarki elektrycznej ma kluczowe znaczenie. Ponieważ wielu Glazurników pracuje w jedną osobę i nie zawsze zlecenia to są budynki wolnostojące, gdzie można kogoś poprosić o pomoc w załadunku czy rozładunku. Często to bloki, gdzie przez jakieś przyczyny nie działa winda, nie pozwalają wozić urządzeń i trzeba wnosić po schodach. Niektóre przecinarki na tyle ciężkie, że nawet z pomocnikiem wnoszenie jej na „N” piętro staje się dość dużym problemem, a przez małe pomieszczenia w mieszkaniach często niema gdzie postawić tak dużej maszyny. Dla tego, u wielu z Was maszynki kurzą się w garażach. Ktoś wozi płytki na docinki do tego garażu, ktoś do kolegi, ktoś na Water Jet, co niestety nie jest łatwe. Niektórzy całkowicie rezygnują z maszyn na wodę i coraz częściej wybierają szlifierkę kątową z prowadzeniem lub bez, co oczywiście ułatwia pracę, ale nie zawsze. Często zdarzają się rodzaje płytek, które można przeciąć tylko na mokro.

Przecinarki Wandeli zmieniają tą praktykę, bo jak pisaliśmy wyżej są wykonane z aluminium i na tyle lekkie i mobilne (niektóre modele ważą mniej, jak większa skrzynka z narzędziami), że bez problemu każdy Fachowiec jest w stanie sam załadować, rozładować czy nawet wnieść maszynkę na piętro.

Z komentarza jednego glazurnika wiemy, że nawet w domu jednorodzinnym, przez brak schodów, sam bez problemu wniósł maszynkę 1200 mm na 1 piętro po drabinie.

Dzięki małym gabarytom maszynka łatwo zmieści się na tarasie, balkonie oraz w małych pomieszczeniach. Ważną zaletą jeszcze jest to, że w maszynce nie gromadzi się woda, w każdej chwili można przemieścić maszynkę w dowolne miejsce na budowie, co daje dodatkową mobilność w trakcie pracy.

Waga Wandeli QX-800 z możliwością cięcia do 900mm wynosi tylko 28kg.

 

Maszynki Wandeli dbają o Twój kręgosłup!

Moc i Obroty

Biorąc pod uwagę popularne maszynki dostępne na rynku i zwracając uwagę na parametry silników, można zauważyć że przeważnie moc silnika jest ok 900-1100W i obroty ~2700-3000 ob/min przy średnicach tarcz ~200-250 mm

Wszystkie maszynki Wandeli wyposażone w silniki KYNKO o mocy 1550W i 12000 ob/min, ta moc i obroty przeznaczone do tarcz 115-125 mm! Przez takie parametry na maszynki Wandeli nie robią żadnego wrażenia żadne płytki, bądź to ceramiczne, gresowe, tarasowe, czy płyty z kamienia naturalnego. Maszynka bez wysiłku za jednym przejściem tnie wymienione materiały o grubości do 30mm, a niektórzy Glazurnicy tną po kilka płytek na raz, ułożonych jedna na drugiej!

 

Maszynki Wandeli tną za jednym razem!

Na Sucho i Mokro

Praktycznie każda przecinarka do glazury na mokro przeznaczona tylko do cięcia na mokro. Na rynku niema albo przedstawiono zbyt mało tracz w średnicach od 180 mm dedykowanych do cięcia glazury na sucho.

Kupując przecinarkę Wandeli nie masz ograniczeń, możesz pracować na sucho oraz na mokro, do maszynek pasują wszystkie tarcze od szlifierek kątowych 115 i 125 mm. Nawet w przypadku spalonej pompki, oczekując na nową, zawsze możesz skończyć robotę!

Cięcie gresu na mokro
Cięcie gresu na sucho
 

Z maszynką Wandeli nie masz ograniczeń!

Sprzątanie i Wymiana Wody

Każdy Glazurnik z doświadczenia wie o tym, że świeża woda, to podstawa przy cięciu na mokro, ale również każdy kto ma maszynkę wie, jaki to jest problem z wymianą wody pod czas pracy i czyszczenia maszynki, a najgorsze jest wyczyszczenie szlamu z kuwety.

W maszynkach Wandeli obieg wody można zrealizować w kilka sposobów, bądź to obieg zamknięty czy otwarty, ale przy każdym z nich woda nie stoi w maszynce, a cały szlam uchodzi odwodnieniami do zbiornika pod stołem lub kanalizacji, co pozwala na szybkie bezproblemowe sprzątanie przecinarki po pracy (wystarczy spłukać wodą), wymianę na świeżą wodę, szybkie przemieszczanie maszynki po obiekcie

Wandeli to szybko i czysto!

Wyposażenie Przecinarek WANDELI

Niewiele przecinarek elektrycznych do glazury na rynku, ma tyle pomocniczych akcesorii oraz osprzętu, do obróbki płytek, nawet jak mają, to zawsze trzeba kupować osobno, albo nie zbyt wygodnie pracować bez niego.

Na fabryce Wandeli nie robią żadnej różnicy w wyposażeniu maszyn w zależności od modelu, czyli niema takiego pozycjonowania jak u innych producentów. Każdy model identycznie wyposażony i przeznaczony do profesjonalnego zastosowania, różnica polega tylko w długości i szerokości stołu oraz obecnością automatyki.

Każdy model w komplecie posiada:

Boczne podpórki z dwóch stron (zawarte są w zestawie), które montujemy w dowolnym miejscu do stołu oraz możliwość skręcania ich razem, co pozwala zwiększyć płaszczyznę podpierającą płytkę z jednej strony maszynki

Również do podpórek montuje się przesuwny blat, który daje możliwość ustawienia płytki do skali podpórek. 

Ograniczniki które montuje się do stołu, dają możliwość ukosowania płytek po szablonie (bardzo przyspiesza prace przy dużych ilościach cięcia pod kątem)

Kątomierze , które montuje się w dowolnym miejscu na stole i dają możliwość cięcia po szablonie po przekątnej "karo"

Każdy model posiada regulację wysokości silnika

Każdy model maszynek jest wyposażony w laser

W każdej maszynce kable elektryczne ładnie schowane i nie wystają za gabaryty maszynki

Wandeli QX-ZD 1200
Wandeli QXZ-ZD 1200
 

Z maszynką Wandeli zawsze dostajesz wszystko i od razu!

Możliwości Maszynek WANDELI

Kupując zwykłą przecinarkę elektryczną, chyba oczekujesz od niej dwuch rzeczy: cięcie proste oraz cięcie pod kątem

Kupując przecinarkę Wandeli, zawsze dostajesz więcej niż oczekujesz a dokładnie:

✔ Szybkie, powtarzalne cięcie nawprost

✔ Szybkie, powtarzalne i precyzyjne cięcie pod kątem.

✔ Możliwość stosowania na maszynce specjalnych tarcz do robienia na płytce bruzd antypoślizgowych oraz ozdobnych

✔ Możliwość robienia rantów skośnych

✔ Możliwość robienia rantów zaokrąglonych

✔ Możliwość założenia dwóch tarcz na raz, co pozwala jednocześnie uciąć płytkę i zrobić oryginalny fabryczny rant

✔ Możliwość cięcia z zastosowaniem szablonu (powtarzalne cięcie)

✔ możliwość regulować głębokość cięcia oraz wycinać otwory w płytkach

✔ możliwość cięcia metalu, drewna, aluminium przy założeniu odpowiednich tarcz

 

Cięcie desek na maszynce Wandeli
Cięcie i fazowanie za jednym razem
 

Maszynki WANDELI jak auto sportowe, robią więcej, szybciej i dokładniej!


Pracownik w którego inwestujesz tylko raz

Mając pomocnika, chyba dajesz mu najmniej odpowiedzialną robotę. A wszystko co dotyczy cięcia glazury, robisz sam?

Dzięki maszynce z automatyką wszystko zmienia się. Na przykład, przy cięciach pod jeden wymiar, musisz tylko raz ustawić ograniczniki pod potrzebne wymiary, oraz zająć się czymś innym, a pomocnikowi zostaje tylko wkładać płytki do maszynki i wciskać guzik, maszynka tnie sama i robi to dokładniej niż cięcie ręczne, ponieważ automatyka daje stabilną prędkość posuwu! Do tego, prędkość posuwu ma regulacje, a kiedy tarcza dochodzi do końca płytki, automatyka zwalnia prędkość, żeby nie wyszczerbić płytki! Nawet pracując sam, maszynka z automatyką oszczędza dużo czasu, nie musisz przy niej stać, co bardzo jest odczuwalne przy cięciu większych formatów płytek lub przy dużych ilościach powtarzalnych cięć.

Seryjne cięcie gresu pod kątem 45 na maszynce Wandeli QX-ZD 1200

 

Maszynki Wandeli z automatyką, całkowicie zmieniają podejście do obróbki płytek! 

Modele i Oznaczenia

Producent maszynek Wandeli posiada szeroki asortyment przecinarek, my „Diamond-Service Sp. z o.o.” jako generalny dystrybutor w tej chwili importujemy najbardziej zapotrzebowane modele:

Wandeli QX-800

Wandeli QX-1000

Wandeli QX-1200

Wandeli QX-ZD 1200

Wandeli QXZ-ZD 1200

Wandeli QXZ-ZD 1800

Wandeli QXZ-ZD 2460

Wersję QX i QXZ to modele z ręcznym posuwem i różnią się między sobą tylko szerokością stołu:

QX - 350 mm

QXZ - 500 mm

Symbol "ZD" w każdym modelu przecinarki elektrycznej WANDELI, oznacza, że maszynka ma trzy tryby robocze:

  1. tryb Automatyczny - automatyczne cięcie oraz po zakończeniu cięcia automatyczny powrót głowicy roboczej do punktu początku cięcia;
  2. tryb Półautomatyczny - automatyczne cięcie i wyłączenie po zakończeniu cięcia;
  3. tryb Ręczny - cięcie w trybie ręcznym jak na zwykłej przecinarce elektrycznej.

Oprócz tego, tryb automatyczny ma funkcje pamięci, co bardzo przyspiesza pracę przy różnych rozmiarach płytek, ponieważ w nowych wersjach maszynek nie trzeba przesuwać czujnika po szynie, jak w starszych modelach, wystarczy podsunąć głowice do punktu z którego chcesz zacząć i włączyć maszynę, ona sama przetnie płytkę i wróci do punktu z którego zaczęła.

Funkcja pamięci Wandeli wersji QX-ZD i QXZ-ZD
Szeroki wybór modeli
 

A która najlepsza dla Ciebie!

Modernizacja i Ulepszenia

Porównując znanych producentów przecinarek do glazury do producenta Wandeli, to okazuje się, że Wandeli jest bardzo młodą fabryką, około 5 lat, ale w ciągu tych 5 lat mamy już 4 generacje maszyn i z każdą nową dostawą, mamy kolejne ulepszenia i zmiany na plus. Takiego podejścia do swojego produktu u konkurencji jeszcze trzeba poszukać, ponieważ  przecinarki dostępne na rynku faktycznie mało czym, albo w ogóle niczym nie różnią się od tych, co były 5 i nawet 10 lat temu... „chyba na tyle genialne, że po prostu niema co zmieniać”

Maszynki Wandeli to faktycznie konstrukcja, prosta w obsłudze i która pozwala na wiele rzeczy, oczywiście nie pozbawiona drobnych minusów, które na bieżąco poprawiane. Jak chcesz dowiedzieć się więcej o plusach i minusach, to w grupie użytkowników Wandeli na Facebook wszystko jest opisane, więc zapraszamy!

Do standardowego wyposażenia, posiadacze maszynek Wandeli, jeszcze bardziej modernizują swoje przecinarki i do wyposażają (tuningują) ich w regulacje obrotów sinika, oświetlenia LED stołu roboczego, automatyczne włączanie i wyłączanie pompki, a na filmiku niżej nawet zobaczycie elektrozawór do zewnętrznego obiegu wody!

 

Przecinarki Wandeli to ciągły proces ulepszeń z myślą o Glazurnikach!

Bezpieczeństwo

Przecinarki Wandeli posiadają unijny certyfikat „CE” i spełniają wymogi bezpieczeństwa.

Pompka wody o zasilaniu 24V nie stanowi zagrożenia urażeniem prądem.

Przecinarki z automatyką pozwalają zachować bezpieczny dystans w trakcie pracy.

Awaryjny wyłącznik w łatwo dostępnym miejscu.

 

 

Pewnie i bezpiecznie!

 

Gwarancja i Serwis

My „Diamond-Service Sp. z o.o.” jako generalny dystrybutor, udzielamy gwarancji na termin 2 lata od momentu zakupu, na każdy model przecinarki, oraz bierzemy odpowiedzialność za serwis gwarancyjny i po gwarancyjny oficjalnych przecinarek, czyli zakupionych bezpośrednio u nas, lub przez naszych Partnerów, zamieszczonych na naszej stronie.

Odpowiadamy za stany magazynowe, części zamiennych oraz zastępczą maszynę w razie potrzeby.

 

Z nami zawsze pracujesz, a nie stoisz!

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że cena maszynek Wandeli jest spora, zwracając uwagę na to, że to Chiński produkt.

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej zalety maszynek, trzeba dać odpowiedź sobie samemu…

- jaka maszynka jest na tyle wyposażona?

- jaka przecinarka na rynku daje tyle możliwości obróbki płytek?

- jaka maszynka do płytek oszczędza tyle czasu?

- jaka jeszcze przecinarka tak ułatwia pracę?

- czy waga ma znaczenie?

- czy jakość obróbki ma znaczenie?

- ile kosztują tarcze 115-125 mm, a ile tarcze 200-250 mm?

- czy potrzebujesz maszynkę do kostki czy do glazury?

- czy są w ogóle na rynku przecinarki elektryczne z automatyką?

- jaka przecinarka do glazury jest alternatywą do przecinarek Wandeli?

My osobiście, jako generalny i wyłączny dystrybutor marki Wandeli na większość krajów Europy w tym Polski, stwierdzamy, że są to prawdopodobnie najlepszę przecinarki do glazury i nie tylko, dostępne na rynku.

Napisanie tego artykułu jest oparte na doświadczeniu, komentarzach, opiniach oraz recenzjach doświadczonych certyfikowanych Glazurników w czasopiśmie ATLAS, Youtuberów i Fachowców. 

Źródło: Swiąteczny numer Atlas Fachowca strona 34

 

Z czystym sumieniem polecamy przecinarki Wandeli!

Z poważaniem

Diamond-Service Polska